Poradnik eksperta

O czym należy pamiętać podczas wymiany akumulatora?

O czym należy pamiętać podczas wymiany akumulatora?
O czym należy pamiętać podczas wymiany akumulatora?

O czym należy pamiętać podczas wymiany akumulatora?

Akumulator jest kluczowym i niezbędnym elementem wyposażenia każdego samochodu. Odpowiada on nie tylko za uruchomienie pojazdu, ale również za działanie wszystkich odbiorników elektrycznych, między innymi w trakcie postoju. Po pewnym czasie akumulator nie będzie w stanie korzystać z więcej niż 50% swojej pojemności – wtedy należy zastanowić się nad wymianą na nowy model. O czym należy pamiętać? Jak przebiega wymiana akumulatora? O tym w niniejszym poradniku.

Żywotność akumulatora

Przeciętny akumulator powinien zużyć się po około 5-6 latach, wytrzymując w tym czasie kilkaset cykli ładowania i rozładowywania. Oczywiście na żywotność akumulatora mają wpływ zarówno czynniki zewnętrzne, jak i sposób korzystania z samochodu. Jazda na krótkich dystansach, czy rzadkie użytkowanie pojazdu będą prowadzić do szybszego zużycia – w takiej sytuacji konieczna będzie wymiana akumulatora.

Wymiana akumulatora – o czym należy pamiętać?

Istnieje dość duża różnica w procesie wymiany akumulatora w zależności od generacji pojazdu. W przypadku starszych samochodów wymiana nie jest problemem. Wymiana akumulatora w nowoczesnych pojazdach wymaga z drugiej strony odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Wymiana akumulatora powinna być poprzedzona wyborem takiego modelu, który będzie odpowiadał parametrom naszego samochodu, dotyczącym prądu rozruchowego, pojemności, czy mocowania. Zużyty akumulator można oddać w sklepie. Jest to bowiem sprzęt, którego nie wolno wyrzucać do śmieci. Przed przystąpieniem do wymiany należy również sprawdzić, czy ten zabieg jest polecany i dozwolony przez producenta. Może to powodować utratę gwarancji, lub, co gorsza, natknięcie się na problemy, o których nie mieliśmy pojęcia.

Chcąc wymienić akumulator w samochodzie starszej generacji należy w pierwszej kolejności zaparkować pojazd na płaskiej powierzchni, z dala od źródła ognia. Hamulec ręczny powinien być zaciągnięty, a kluczyki wyjęte ze stacyjki. Zanim otworzymy maskę warto zabezpieczyć się w ochronne okulary i gumowe rękawiczki. Rozłączanie akumulatora rozpoczyna się od odkręcenia zacisku bieguna ujemnego, a następnie dodatniego. W kolejnym kroku zdejmuje się całą resztę zabezpieczeń. Należy pamiętać, że baterie akumulatorów są dość ciężkie, dlatego trzeba trzymać je pionowo, aby uniknąć ryzyka ewentualnego wycieku.

Nowy akumulator (lub stary, który podładowano) montuje się w samchodzie, zakładając w pierwszej kolejności klamę dodatnią, a następnie ujemną. Zaciski powinny być dokręcane mocno, uważając jednak aby nie ukryszyć biegunów. Bieguny należy spryskać smarem specjalistycznym.

Wymiana akumulatora nowej generacji

Większość pojazdów nowej generacji posiada akumulatory kontrolowane przez systemy zarządzania energią. Wymiana akumulatora w tego typu pojazdach jest zatem bardziej skomplikowana. Przed przystąpieniem do wymiany akumulatora należy wczytać go do systemu komputerowego i wykasować istniejące błędy. Pozwoli to zoptymializować proces ładowania i rozładowywania w czasie eksploatacji pojazdów.

Do najważniejszych etapów wymiany akumulatora w nowoczesnym samochodzie zalicza się:

  • personalizację (w tym ustawienia radia, czy pamięć ustawienia foteli),
  • wprowadzenie pojazdu w tzw. tryb uśpienia lub wczytanie do systemu nowego akumulatora.

Należy sprawdzić, czy oprogramowanie systemu zarządzania energią akumulatora posiada funkcje identyfikacyjne – konieczne może okazać się wczytanie akumulatora do pamięci w sterowniku owego systemu. W przeciwnym razie narażamy samochód na odłączenie odbiorników, przedwczesne zużycie akumulatora, czy też zakłócenia pracy rozrusznika. Po wymianie akumulatora należy wykasować błędy, zaadaptować ustawienia spersonalizowane i odbyć jazdę próbną w celach testowych.

5/5 - (3 votes)

Zobacz także