Poradnik eksperta

Oświadczenie sprawcy wypadku – co musi zawierać

Oświadczenie sprawcy wypadku

Zdecydowana większość zdarzeń drogowych ma swojego ewidentnego winowajcę. Nie wszystkie wymagają wezwania na miejsce policji – zdarza się, że wystarczy oświadczenie sprawcy wypadku, które pozwoli szybciej ubiegać się o odszkodowanie z OC. W jakich sytuacjach jest to możliwe? Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy? Kiedy lepiej wezwać policję?

Kiedy zdarzenie nie wymaga wzywania policji?

Nie wszystkie zdarzenia drogowe zasługują na miano wypadku. Jeżeli w efekcie danego zdarzenia nikt nie został ranny ani nie ma ofiar śmiertelnych, a doszło do uszkodzenia przynajmniej jednego z pojazdów, mamy do czynienia z kolizją a nie wypadkiem. Gdy dochodzi do kolizji drogowej, uszkodzone samochody mogą zostać przesunięte. Ponadto nie jest konieczne wzywanie policji na miejsce zdarzenia.

Kiedy oświadczenie sprawcy wypadku jest wystarczające?

Wystarczy, że sprawca wypadku sporządzi stosowne oświadczenie. Na takie rozwiązanie można się zdecydować, gdy doszło do stłuczki, która nie jest wypadkiem, a wina jednego z kierowców jest ewidentna, zaś sprawca jej nie kwestionuje. Takie rozwiązanie ma sporą zaletę – zazwyczaj przyspiesza likwidację szkody, a więc poszkodowany może liczyć na szybszą wypłatę odszkodowania bądź naprawę swojego pojazdu.

Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy?

Rezygnując z przybycia policji należy jednak dobrze wiedzieć, co powinno zawierać oświadczenie sprawcy. W internecie można znaleźć prawidłowe wzory tego dokumentu, jednak nie każdy ma możliwość wydrukowania go na miejscu wypadku i nie wozi go w samochodzie, więc dokument można sporządzić odręcznie. Muszą się w nim znaleźć następujące informacje:

  • nazwiska i adresy uczestników zdarzenia,
  • serie i numery dokumentów tożsamości i praw jazdy uczestników,
  • numery rejestracyjne pojazdów,
  • dane ich właścicieli,
  • nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy,
  • numer polisy OC sprawcy i okres jej ważności.

Następnie zdarzenie musi zostać dokładnie opisane. Sprawca przyznaje się to do winy i opisuje dokładne okoliczności zdarzenia, w tym jego miejsce, czas i szczegółowy przebieg sytuacji. Pomocny może okazać się szkic przedstawiający zdarzenie. Poniżej opisane powinny zostać uszkodzenia obu pojazdów i ewentualnie przedmiotów, które się w nich znajdowały, a zostały uszkodzone. Opcjonalnie można też podać dane świadków zdarzenia i umieścić ich podpisy. Na samym dole obie strony podpisują się na dokumencie.

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na wezwanie policji?

Istnieją okoliczności, w których mimo przyznania się przez sprawcę do winy, lepiej wezwać policję. Jedną z nich jest brak posiadania przez sprawcę odpowiednik dokumentów – dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy i ważnego ubezpieczenia OC. Ponadto, policja może zostać wezwana, gdy na miejscu zdarzenia doszło do wyraźnego zatamowania ruchu.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie OC?

Szacuje się, że mimo obowiązku nawet 150 tys. aut w Polsce nie posiada ważnego ubezpieczenia OC. Takie zaniechanie trudno wytłumaczyć, bo oznacza skrajną nieodpowiedzialność. Korzystne ubezpieczenie OC można z łatwością znaleźć na przykład poprzez internetową porównywarkę. Bieżące zestawienie ofert wiodących ubezpieczycieli prowadzi między innymi internetowy kalkulator ubezpieczeniowy KioskPolis.pl – https://kioskpolis.pl/.

5/5 - (1 vote)

Zobacz także