Poradnik eksperta

Jakie powinno wynosić napięcie akumulatora i ładowania?

napięcie akumulatora
napięcie akumulatora

Idealnym napięciem ładowania, podczas gdy silnik pracuje, jest 14,4 V. Wartość ta może różnić się od siebie o około 5%. W praktyce prawidłowe napięcie akumulatora silnika mieści się w zakresie 14 – 14,5 Volta. Gdy miernik wskazuje niższą lub wyższą wartość podczas pracy silnika oznacza to, iż występuje jakiś problem z regulatorem napięcia w alternatorze. Zanim jednak udamy się do mechanika, należy powtórzyć pomiar na innym urządzeniu. Czasami w miernikach znajdują się rozładowane baterie, które pokazują nieprawdziwe wartości. Warto wtedy wymienić baterie na nowe, aby w przyszłości pomiary były poprawne. Napięcie silnika możemy sprawdzić, gdy jest on włączony lub wyłączony.

Napięcie akumulatora przy wyłączonym silniku

Na wyłączonym silniku, napięcie akumulatora powinno wynosić około 12.6-12.8 V (30 minut po zgaszeniu auta). Gdy napięcie spadnie poniżej 12 Voltów, mogą wystąpić problemy z rozruchem silnika, oznacza to również konieczność doładowania naszego akumulatora za pomocą prostownika lub ładowarki.

Przyczyny rozładowania akumulatora

Na stan naszego akumulatora ma wpływ sposób poruszania się autem. Wyróżniamy tutaj cykl miejski, mieszany i długodystansowy. Akumulator rozładuje się szybciej, gdy będziemy pokonywać krótkie trasy na maksymalny obciążeniu akumulatora (komputer pokładowy, sprzęt audio). Przy przemierzaniu dłuższych tras, jak i w cyklu mieszanym, nie ma takiego problemu. Warto też sprawdzić pobór prądu na postoju, może się zdarzyć, że któreś urządzenie nie działa w sposób prawidłowy i rozładowuje akumulator.

Prawidłowy pomiar napięcia

Miernik elektryczny musimy włączyć i ustawić pokrętło na odpowiednią wartość prądu stałego 20V. Dalej kładziemy go na płaskim miejscu i podłączamy sondę czarną do ujemnego bieguna akumulatora, a czerwoną do dodatniego. Miernik powinien wskazać wartość między 12.6-12.8V.

Artykuł przygotowany przez pomoc akumulatorową poznań

4,8/5 - (18 votes)

Zobacz także