Poradnik eksperta

Jakie czynniki wpływają na skrócenie żywotności akumulatora?

Jakie czynniki wpływają na skrócenie żywotności akumulatora?
Jakie czynniki wpływają na skrócenie żywotności akumulatora?

Akumulator w każdym samochodzie to jeden z najważniejszych elementów, więc powinno się o niego bardzo dbać. Całkowita wymiana akumulatora może pochłonąć z budżetu naprawdę spore środki finansowe, więc kierowcy często chcą się przed takimi wydatkami zabezpieczyć. Wiele zależy jednak od ich działań, ponieważ to oni sami mają wpływ na to, w jaki sposób eksploatowany jest akumulator.

Jakie czynniki wpływają na skrócenie żywotności akumulatora?

Żywotność akumulatora zostanie skrócona, jeśli będzie on eksploatowany w niewłaściwy sposób. Młodzi kierowcy bardzo często popełniają takie właśnie błędy, przez co później są zmuszani do ich wymiany, a na to trzeba poszukać dodatkowej gotówki na swoim koncie. Problemem może być np. niewłaściwe ładowanie akumulatora, a więc sytuacje, w których nie naładuje się go do końca. Żywotność akumulatora ulega pewnym ograniczeniom również na skutek bardzo niskich temperatur, dlatego długo utrzymujące się mrozy za oknem na pewno nie będą dla kierowców pomocne. Można wtedy jednak własny samochód odpowiednio zabezpieczyć, np. w garażu.

Niewłaściwe dbanie o elementy instalacji elektrycznej

Kierowcy zapominają dbać o elementy instalacji elektrycznej, przez co żywotność akumulatora spada. Producenci z reguły dają gwarancję na 3-4 lata, jednak w wielu przypadkach praca akumulatora w jednym samochodzie jest krótsza. Wynika to z rażących zaniedbań ze strony kierowców, dlatego najpierw należy zwrócić uwagę na to, jak się postępuje z poszczególnymi podzespołami w aucie, a dopiero potem można mieć pretensje do wszystkich wokół. Żywotność akumulatora nie będzie zadowalająca również wtedy, gdy nie będzie wykonywało się:

  • regularnego czyszczenia,
  • działań profilaktycznych,
  • badań poziomu napięcia.

Poza tym kierowcy powinni unikać bardzo krótkich tras. Pokonywanie krótkich odcinków na pewno nie jest sprzyjające dla akumulatorów, więc jeśli ma się taką możliwość należy się przed tym wzbraniać i od czasu do czasu udać się w długą podróż poza miasto.

Ciągłe zmiany temperatury

Żywotność akumulatora z pewnością spadnie, gdy będzie narażało się swój samochód na ciągłe zmiany temperatury. Oczywiście niekiedy nie da się tego uniknąć, gdy zainteresowani korzystają z auta na co dzień, a raz za oknem jest deszczowo, gdy innym razem jest upalnie. Wiadomo, że czasami można zdecydować się na podróżowanie komunikacją miejską, aby dać odpocząć akumulatorowi znajdującemu się w samochodzie. Nie wszyscy są jednak do tego przyzwyczajeni, ponieważ większość posiadaczy samochodów nie wyobraża sobie już bez nich życia. To bardzo złe założenie, ponieważ trzeba mieć na uwadze to, że auto w każdej chwili może się zepsuć i będzie się zmuszonym do skorzystania z pomocy rodziny lub też będzie trzeba przesiąść się na jakiś czas do komunikacji miejskiej. Ludzie mają ogromny wpływ na to, czy akumulator będzie sprawny przez kilka lat, czy też już po kilku miesiącach zacznie szwankować i trzeba będzie w niego włożyć kolejne pieniądze. Przemyślane działania wśród kierowców zawsze są w cenie i pozwalają zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.

5/5 - (7 votes)

Zobacz także