Każdy kierowca, niezależnie od typu prowadzonego pojazdu, prędzej czy później staje przed wyborem nowego akumulatora. Co należy brać pod uwagę wybierając ten niezbędny w każdym aucie element?
O tym do czego służy akumulator wie w zasadzie każdy kierowca. Nie każdy jednak wie, na co zwracać uwagę, kiedy nadchodzi czas wymiany akumulatora i trzeba zakupić nowy egzemplarz. Jaki akumulator wybrać by być w pełni zadowolonym? Poniżej przedstawiamy kilka porad, które ułatwią wybór najbardziej właściwego dla naszych potrzeb sprzętu.
Większe nie oznacza lepsze
Dla początkującego może wydawać się logiczne, że im większa pojemność akumulatora, tym lepiej. Nie jest to jednak do końca prawdą – poszczególne modele aut mają wyznaczony typ pojemności, a przekraczanie go o więcej niż 15% może skończyć się problemami. Wynika to z faktu, iż nieużywany akumulator powoli się rozładowuje, zatem jeżeli korzystamy z samochodu tylko sporadycznie i na dodatek pokonujemy nim raczej niewielkie odległości, to istnieje spore ryzyko, że alternator nie zdoła podładować akumulatora do odpowiedniej ilości mocy. Dlatego warto zwracać uwagę na zalecaną przez producenta aut pojemność, nie przekraczając wspomnianych 15%.
Co oznacza cena?
Tym co w szczególności interesuje nas jako potencjalnych kupców nowego akumulatora jest jego cena. Przeglądając oferty można natknąć się na naprawdę tanie okazje, jednak należy dobrze się zastanowić nim z nich skorzystamy. W przypadku akumulatorów bardzo niska cena może zostać potraktowana jako znak ostrzegawczy, sygnalizujący, że nie jest to produkt zbyt wysokiej jakości. Akumulatory Poznań to natomiast jeden z najbardziej kluczowych elementów samochodu, zatem warto zainwestować w trochę droższy model wyższej jakości i mieć spokój w tej kwestii na długi czas.
Sprawdzamy wagę
Sprawdzonym wśród specjalistów od samochodów trikiem jest ocenianie akumulatora na podstawie jego wagi. Jeżeli nie możemy zdecydować się pomiędzy dwoma bardzo podobnymi modelami, powinniśmy sprawdzić jaki akumulator ma jaką wagę i wybrać ten cięższy. Dlaczego? Otóż większy ciężar oznacza większą ilość ołowiu zawartą w ich konstrukcji, a co za tym idzie – większą wytrzymałość. Lżejsze akumulatory, choć zazwyczaj tańsze, są mniej solidne i nie będą nam służyć przez tyle czasu co modele zawierające w swojej budowie specjalne płyty wzmocnione ołowiem (takie akumulatory zazwyczaj oznaczone są symbolami ECM i EFB).
Kwestia polaryzacji
Wybierając Akumulatory Poznań nie można też nie zwrócić uwagę na parametry które pozwolą nam ustalić, czy akumulator w ogóle fizycznie pasuje do naszego samochodu. Pierwszy z nich to oczywiście rozmiar akumulatora – tu raczej nie trzeba niczego wyjaśniać nawet samochodowym laikom. Mniej oczywistą kwestią jest natomiast polaryzacja akumulatora. Sprawdzając ją dowiemy się w jaki sposób ustawione są bieguny na danym modelu. Jest to tyle istotne, że poszczególne samochody różnią się od siebie układem kabli, zatem może się okazać, iż dany model będzie w naszym aucie bardzo trudno podłączyć.
Podsumowując: wybierając akumulator warto zwracać uwagę nie tylko na jego cenę czy rozmiar, ale również ciężar i polaryzację. Mając zaś do wyboru wariant lżejszy i tańszy oraz cięższy i droższy, opłaca się zainwestować w kosztowniejszy model – zwróci się to z nawiązką w przyszłości, gdyż takie modele działają dłużej i sprawniej niż ich tańsze odpowiedniki. Akumulatory Poznań to komponenty niezbędne do działania każdego samochodu, zatem nie warto próbować oszczędzać na tak istotnej dla sprawnego funkcjonowania naszego pojazdu kwestii.