Poradnik eksperta

Downpipe – co to jest i na czym polega jego działanie?

co to jest Downpipe

Tuning samochodu to doskonały sposób na podniesienie jego parametrów technicznych bądź walorów estetycznych. W tym celu właściciela aut mogą skorzystać z wielu innowacyjnych produktów, które są powszechnie dostępne i w pełni legalne. Downpipe to element układu wydechowego, który dzięki swojemu unikalnemu kształtowi i wyjątkowej strukturze ułatwia spalinom, wydostanie się na zewnątrz, a to może bezpośrednio przełożyć się na lepszą pracę silnika. A na czym polega jego działanie?

Downpipe – co to takiego?

Układ wydechowy w samochodzie osobowym najczęściej składa się z rury, katalizatora, tłumika i kolektora. System ten nie jest bardzo skomplikowany, ale każde zwężenie, chropowatość bądź miejsce, w którym spaliny są oczyszczane, spowalnia proces ich uwalniania się na zewnątrz. Dlatego na rynku można znaleźć dedykowane produkty, których celem jest umożliwienie spalinom szybsze przejście przez układ wydechowy, a jednym z nich jest rura o wyjątkowej gładkiej powierzchni zwana downpipe.

Jak działa downpipe?

Downpipe to element, który wykonuje się głównie ze stali nierdzewnej. Taka część musi być dobrze dopasowana do wybranego modelu samochodu, żeby mogła prawidłowo spełniać swoją funkcję. Downpipe jest montowany na początku układu odpowiedzialnego za odprowadzanie spalin zamiast rur znajdujących się za kolektorem wydechowym lub za turbosprężarką i zastępuje fragment rury, w którym znajduje się jeden z katalizatorów. W efekcie spaliny po drodze napotykają na mniej przeszkód, a jednocześnie mogą być bardziej zanieczyszczone.

Jeśli kierowca chce uzyskać zauważalny rezultat, to musi dobrać do swojego modelu dobrze wyprofilowaną część o odpowiednim kształcie. Taki element powinien przejść odpowiednie testy, a po zamontowaniu trzeba sprawdzić, czy spaliny nie przekraczają dopuszczalnych norm. 

Czy downpipe może zwiększyć moc silnika?

Szybsze odprowadzenie spalin może poprawić charakterystykę pracy silnika, co niekoniecznie będzie się wiązało ze spektakularnym przyrostem mocy. W takim wypadku silnik powinien łatwiej wchodzić na obroty, a samochód będzie odczuwalnie lepiej przyspieszał. Warto podkreślić, że downpipe stanowi również element dekoracyjny, ponieważ jego unikalny kształt nada pojazdowi sportowego charakteru.

Przy pomocy downpipe można przeprowadzić efektowny tuning samochodu. Ten funkcjonalny i stylowy element kosztuje kilkaset złotych, a jego montaż warto zlecić doświadczonemu mechanikowi, który po wykonanej usłudze sprawdzi, czy dana część działa prawidłowo oraz, czy  wydzielane spaliny nie zanieczyszczają środowiska.

Oceń ten post post

Zobacz także