Poradnik eksperta

Booster rozruchowy – co to właściwie jest? Jak dobierać i jak stosować?

Jedną z największych bolączek współczesnych kierowców jest oczywiście rozładowany akumulator. Takie zjawisko sprawia, że kierowca nie może ruszyć z miejsca i nie uda się w dalszą trasę. Nie pozostaje nic innego, jak znaleźć skuteczne rozwiązanie i wyjść z opresji. Dobrym pomysłem może być telefon na pomoc drogową, lecz w zdecydowanej większości przypadków wystarczy sięgnąć po niezawodny booster. 

Booster rozruchowy – co to jest?

Uruchamianie pojazdu

Booster rozruchowy to solidnie wykonane urządzenie rozruchowe, które przydaje się w procesie ponownego uruchamiania akumulatorów. Energia jest przesyłana bezpośrednio z użytkowanego boostera do silnika. Charakteryzuje się:

  • bardzo łatwą obsługą – nie wymaga angażowania drugiej osoby,
  • wysoką wartością prądu rozruchowego,
  • dużą pojemnością.

Najbardziej popularną odmianą boosterów są baterie w wersji litowo-polimerowej. Jeśli booster wyczerpie zgromadzoną energię wystarczy podłączyć go niezwłocznie do gniazdka 230 V. Taki sprzęt można przewozić m.in. w bagażniku czy też na tylnym siedzeniu auta.

Booster rozruchowy – w jaki sposób należy go użyć?

Nie wszystkie osoby zdają sobie sprawę z tego, w jaki konkretnie sposób skorzystać ze wspomnianego boostera rozruchowego. Na szczęście nie jest to zbyt skomplikowana procedura. W sprzęcie znajdują się kable rozruchowe (wbudowane lub dołączone do zakupionego zestawu), które należy precyzyjnie podpiąć do ładowanego akumulatora. 

Na samym początku zainteresowani powinni podłączyć klemę z plusem. Klema jest podłączana do plusa znajdującego się na akumulatorze. Później tak samo postępuje się z klemą minusową. Właścicielom samochodów nie pozostanie nic innego, jak uruchomić silnik, a następnie odłączyć wspomniane wyżej przewody. Cały proces jest bezpieczny i nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności. Jump starter (link) sprawdzi się praktycznie w każdym modelu samochodu.

Booster rozruchowy – na co zwrócić szczególną uwagę?

Dobierając niezawodny booster rozruchowy warto skupić się na kilku istotnych parametrach. Przede wszystkim należy kupować boostery o możliwie najwyższej wartości prądu rozruchowego. Co za tym idzie kierowcy będą w stanie uruchomić silnik o sporej pojemności. Oczywiście wiąże się to z nieco większymi wydatkami.

Urządzenie rozruchowe powinno mieć pojemną baterię, tak aby nie trzeba było go zbyt często ładować. Osoby często przebywające w długich trasach mogą odczuwać z tego powodu dyskomfort. Warto się przed tym zabezpieczyć i prawidłowo dobrać właściwy jump starter

Przykładem ciekawego urządzenia rozruchowego jest booster znajdujący się pod adresem https://sklep.akustrefa.pl/powerbank-car-jump-starter-booster-utrai-12v-2500a-24ah-p-3230.html. To sprzęt dysponujący maksymalnym natężeniem prądu na poziomie 2500 A (12V) oraz roczną gwarancją. Może być wykorzystywany w samochodach osobowych, dostawczych oraz SUV-ach. Urządzenie odznacza się dużą pojemnością (24 Ah), szybkim ładowaniem (nawet 5 godzin), wbudowaną latarką i kompasem oraz lekkością konstrukcji (waga na poziomie 1,4 kg). 

Booster 2500A

5/5 - (1 vote)

Zobacz także